İnt-Er Yapı Başarı Hikayesi

Microsoft Dynamics NAV ERP


İnt-er Yapı proje konseptine uygun kapsamlı hizmetiyle inşaat sektörüne yepyeni bir bakış açısı getirmektedir.


İnşaat sektörü özellikle son 10 yıldır Türkiye’nin en hızlı gelişen sektörlerinden biri. Sağlam, güvenilir ve donanımlı yaşam alanlarına duyulan ihtiyaç önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Bu ihtiyacı yıllar öncesinden gören Özak Global, 1995’te kurduğu İnter Yapı ile öncü yaklaşımını inşaat sektörüne yansıtmayı hedefledi.

Grubun küresel vizyonu gereği, İnter Yapı’nın temel faaliyet alanı, yurtiçi ve yurtdışı inşaat taahhüt işleri olarak belirlendi. İnter Yapı’nın üstlendiği işler, projelendirmeden anahtar teslime kadar inşaat sektörünün her aşamasını kapsamakta, proje ve taşeron yönetimi faaliyetleri de şirketin hizmet alanları içinde yer almaktadır.

İnter Yapı fabrika, iş merkezleri, alışveriş merkezleri, turizm, otel, hastane, konut, altyapı, antrepo tesislerinin projelendirilmesi ve uygulaması konusunda faaliyet göstermektedir. İstisnasız tüm iş sahalarında, insanlara maksimum faydayı sağlayacak yaşam alanları kurgulayan İnter Yapı, proje konseptine uygun kapsamlı hizmetiyle inşaat sektörüne yepyeni bir bakış açısı getirmektedir.

Bir inşaat projesinde kabaca arazinin tespiti, konsept belirleme, bütçeleme, planlama, imalat ve satış-pazarlama çalışmaları yürütülür. Keşifle birlikte projede görev alan personel sayısı hızla artarken bir taraftan da tedarikçi, taşeron gibi firmalar işe dahil olur. Basın lansmanıyla birlikte müşteriler de artık sürecin bir parçası olmuşlardır. Tüm ekip proje planına ve takvimine uygun bir şekilde görevlerini yerine getirmeye başlar.

Artık herkesin ortak hedefi, projeyi planlanan maliyeti aşmadan, kaliteden ödün vermeksizin, zamanında teslim etmek olmuştur, ama böyle hızlı ve çok katılımcısı olan bir imalat sürecini ortak hedefe ulaştırmanız kolay değildir.

Bu aşamada Özak Global Holding olarak, işi hakkıyla yapmak için İnter Yapı ve Özak GYO firmalarımıza bir İnşaat ERP sistemi konumlandırma kararı aldık.

ERP seçim sürecinde farklı bilişim firmaları tarafından geliştirilmiş çözümleri, yerli proje yönetimi yazılımlarını inceledik. Bu süreçte mali işler, satınalma ve teknik ofis aktif olarak yer aldı. 6 aylık bir analiz döneminin ardından, süreçlerimize uygunluğu, esnekliği ve sektördeki başarılı uygulamaları nedeniyle NAVAPP Yazılım' ın Dynamics NAV üzerinde geliştirdiği Navappro İnşaat ERP çözümünde karar kaldık.

Proje 1 Ocak 2013’de canlıya alındı. Bugün, NAVAPP'ı ve NAV’ı seçerek doğru bir karar verdiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. Anlık olarak herhangi bir şantiyemizin ilerleyişini, hak edişleri, kesintileri,
sözleşmeleri görebiliyor ve yönetebiliyoruz. Keşif bütçesinden sapmaları proje bitimini beklemeden görebiliyor ve gerekli tedbirleri alabiliyoruz.

Kemal Soğukçeşme

Sistem Geliştirme ve Süreç Yönetim Direktörü

Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Elektronik Bölümünden mezunum. 3 yıldır Özak Global Holding’de Bilgi Sistemleri Direktörü olarak çalışıyorum. Holding bünyesinde yürütülen yazılım ve donanım projelerinin koordine edilmesi,
denetlenmesi, IT yatırımlarının planlanması ve yönetilmesi,
bilgi sistemleri ve güvenliği politikalarının hazırlanması ve yürütülmesi sorumluluklarım arasındadır.

Özak Global Holding bünyesine katılmadan önce, 10 yıl süreyle perakende sektöründeydim. Ürün ve stok yönetimi, sipariş yönetimi, satınalma süreci yönetimi, maliyet yönetimi, depo sistemleri gibi ürün yaşam döngüsü kavramının konusu olan proseslerin ERP üzerine taşınması projelerinde görev aldım.
Türkiye’nin ilk online kasa yazılımı projesi ve bunun Rusya, Çin, Almanya gibi aralarında mali mevzuat farkı olan ülkelere uyarlanması çalışmalarını yürüttüm.