08 Jun
08Jun

Navapp Ücret Bordrosu modülünü müşterilerimiz uzunca süredir güvenle kullanıyor. Bordro hesaplamaları, mevzuatta uygulanan teşvik hesaplamaları, oluşan bordroların muhasebeleştirme süreçleri sorunsuz olarak yürütülüyor. Özellikle 5746 ve 4691 numaralı teşviklerin hesaplanması, uygun muhasebe hesaplarına gönderilmesi sektörde son derece sıkıntılı olan konular. Bu teşvikleri de başarıyla hesaplayıp muhasebeleştiriyoruz.

Yerinde Arge veya teknokent içerisinde proje yürüten müşterilerimiz bir hayli fazla. Bordro modülünün önemli bir konusu da proje bazlı çalışılan işlerde, ay sonunda maliyetlerin doğru maliyet merkezlerine dağıtılmasıdır. Maliyet merkezlerinin karlılığını tespit etmek, özellikle emek yoğun işlerde bordroların doğru olarak dağıtılmasıyla sağlanıyor. 

Navapp Bordro arzu ederseniz hem normal çalışmalar, hem de Arge bordro hesaplamaları için dağıtım anahtarları tanımlamanıza ve tanımlanan bu anahtarlara göre bordro maliyetlerini dağıtmanıza olanak sağlıyor. 

Navapp Ücret Bordrosu modülünün müşterilerimizde kullanıma başlamasıyla birlikte ortaya çıkan bir diğer ihtiyaç da, PDKS üzerinden okunan veriler ile personelin ay sonunda hesaplanacak bordrosuna baz olacak çalışma, tatil, izin ve fazla mesai sürelerinin hesaplanması, eksik günlere uygun SGK Eksik Gün Nedenlerinin otomatik olarak belirlenmesi sürecini beraberinde getirdi. 

Saat bazlı çalışılan işletmelerde, ay sonunda bordroların hesaplatılması için, Personel Departmanının harcadığı süre çok fazla. Her bir personel için PDKS verisini manuel olarak yorumlamak, vardiyalı çalışmalarda fazla mesai sürelerini tespit etmek, fazla mesaileri bayram, hafta sonu, gece mesaisi gibi türlerini doğru olarak belirlemek, bu kayıtları bordro modülüne işlemek çok zahmetli süreçlerdir. Çok zaman kaybettirir ve hataya yol açar. 

PDKS süreçleri tam olarak oturmuş olan işletmelerde genel uygulama, PDKS verisi oluştuktan bir gün sonra, Personel Departmanı tarafından gözden geçirilir ve süreler, devamsızlıklar düzeltilir. Bu yapılan düzeltmeler ile ay sonunda hesaplanacak olan bordronun doğruluğu önden kontrol edilerek garanti altına alınmış olur.

Navapp Bordro modülü artık içerisinde bir PDKS aktarım modülü de barındırıyor. Bu modül ile vardiya tanımlarınızı yapabilir. Vardiyalarda uygulanacak fazla mesai türlerini belirleyebilir, fazla mesailer için yuvarlama seviyeleri belirleyebilir, giriş çıkış saatleri için tolerans değerlerini tarif edebilirsiniz. 

Yapılan bu tanımların ardından Navapp Bordro günlük olarak PDKS verilerini veritabanından çekebilir veya tercihinize göre Excel aktarım şablonları ile Navapp Bordro içerisine manuel olarak aktarabilirsiniz. Tüm bu aktarımların sonunda ay sonunda bordro hesaplamalarını yaparken, Navapp Bordro içeriye aktarılan PDKS verilerini yorumlayarak bordro hesaplamalarına baz süre ve fazla mesaileri otomatik olarak oluşturur, siz de doğru , hatasız ve hızlı bordro hesaplatmanın avantajını yaşarsınız.

Navapp Bordro içerisinde yer alan PDKS Modülü için Youtube kanalımıza bir video yakın zamanda eklenecek, bu video ile PDKS modülümüz hakkında daha detaylı bilgiye ulaşacaksınız. Aynı zamanda her tür Business Central ve Ücret Bordrosu modülü sorularınızı destek@navapp.com.tr adresine gönderebilirsiniz. Çözüm üretmeyi seven bir ekibiz, Business Central ve Ücret Bordrosu hakkında yardımcı olmayı çok isteriz. 

Fikir sahibi olabilmeniz için PDKS Modülümüze ait bir kaç ekran görüntüsünü bu yazımıza ekliyoruz.