Gourmet Garage Başarı Hikayesi

Microsoft Dynamics 365 Business Central ERP


Mak Gıda’nın 9 Butik Market, 13 Bistro Cafe, 20 CarrefourSA Gurme Unlu Mamül Reyon İşletmeciliği, Gourmet Döner ve Gourmet Üretim mağaza ve iş kolları Microsoft Dynamics 365 Business Central ve Navapp Perakende Çözümü ile yönetiliyor.


Mak Gıda 1994 yılında Etiler’de küçük bir şarküteri dükkanı ile birlikte perakende sektörüne giriş yaptı. Günümüzde Gourmet Garage çatısı altında 9 butik market, 13 Bistro Cafe, 20 CarrefourSA Gurme Unlu Mamül Reyon İşletmeciliği, Gourmet Döner, Gourmet Üretim ve lüks tekne ve yatlara hizmet veren Gourmet Yacht olmak üzere 6 farklı kolda faaliyet gösteren bir perakende şirketi olarak müşterilerimize kaliteli ürün ve hizmet sunmaya devam ediyoruz.

Büyüyen organizasyonumuz içerisinde, birbirinden kopuk çalışan departmanlarımız zaman ve işgücünün verimli kullanılmasını zorunlu hale getirmeye başladı. Bu noktada ERP programı arayışımızı mağazalar, cafeler ve üretim merkezleri ile arka ofiste yapılan ve birbirinde kopuk olan süreçleri bir araya toplamak ve iş tekrarına son verip, tüm şirketin ortak platformda birbiri ile entegre bir sistem kurma ihtiyacı doğrultusunda Microsoft Dynamics 365 Business Central ürününü tercih ederek sonlandırdık.  

2015 yılında canlıya alınan erp projesinde süreçler çoğu zaman planlandığımız gibi gitmedi. Microsoft Dynamics 365 Business Central’ı yeniden yapılandırma kararı aldığımızda Navapp ile çalışmaya başladık.

Mağazalar, Cafeler, Reyon İşletmeciliği için tek platform, Mağazalar ve arka ofis entegrasyonu ile mağazaların güncel stok bilgilerine erişim, satınalma süreçlerinde esneklik, maliyet muhasebesi ile doğru satış fiyatı belirleme ile mağazalarda artan karlılık

Daha önce sadece Finans Yönetimi modüllerinde Navapp’tan aldığımız danışmanlık hizmetini perakende modülüne de taşımaya karar verdik. Navapp’ın daha önce perakende sektöründe bir tecrübesi olmamasına rağmen, yazılım/danışmanlık kadrosunun azim ve tecrübesiyle, Mak Gıda’nın perakende sektöründeki yılları aşkın birikimini bir araya getirerek bir sinerji oluşturduk. Bu sinerjiyle perakende sektörünün mağaza yönetimi, mağazaların arka ofis ile entegrasyonu, satınalma süreçlerinin yönetimi, mağazalara sevkiyat planlamaları gibi sorunlarını ortadan kaldıran ve şirket verimliliğini en üst seviyeye çıkaran Navapp Perakende modülünü 2019 yılında devreye alarak  Mak Gıda’da yeni bir dönem başlattık.

Navapp Perakende modülü, mağazalarda, marketlerde ve kafelerde kullanılan el terminalleri ve kasalar ile anlık veri alışverişi sağlayarak arka ofiste kullanılan Microsoft Dynamics 365 Business Central üzerinden, irsaliye ve fatura yönetimini kontrollü ve hızlı şekilde muhasebe kayıtlarına işlenmesini sağladı, bu süreçlerde ciddi kazanımlar elde ettik.

Maliyet muhasebesi ve satışı yapılan ürünlerin doğru fiyatlandırılması, mağazaların karlılığı üzerinde olumlu etkiler yarattı. Kasa işlemleri ve gün sonu işlemleri ile yazarkasalardan gelen verilerin hızlı şekilde kayıtlara alınması ve aynı zamanda Bulut Tahsilat entegrasyonu ile birlikte muhasebe departmanının otomatik veri girişini sağlayarak, finans departmanının nakit akışını anlık ve doğru takip edip ve doğru finansal kararlar vermemizi sağladı.

Mağazalarda oluşan taleplerin El Terminalleri ile satınalma departmanına iletilmesi,  hazırlanan algoritmalar ile mağazalar için doğru tedariğin yapılması 

Bir diğer sorun yaşadığımız konu da mağazaların ürün taleplerinin yönetilmesiydi. Navapp’ın geliştirdiği el terminali çözümüyle, mağaza taleplerinin, satınalma birimimize otomatik olarak aktarılması sağlandı. Bu yöntem, satınalma süreçlerimizi hızlandırdı ve ürünlerimizi, mağaza ve kafelerimizde müşterilerimize zamanında ve eksiksiz ulaştırmamızı sağladı. Gelinen bu noktada, talep yönetimini bir adım daha öteye götürdük. Microsoft Dynamics 365 Business Central üzerinde kurulan algoritma ile mağazaların satış verileri üzerinden, reyonunda tutması gereken ürün sayıları hesaplanarak, gelen talepler ile karşılaştırılıp, elde ettiğimiz verilerle doğru satınalmalar yaparak fazla stok tutma maliyetimizi neredeyse sıfıra düşürdük.

Navapp ve Mak Gıda işbirliği ilerleyen dönemde hayata geçireceğimiz diğer projelerimize olan inancımızı da artırmaktadır.

Cenk Alpsoy

Mak Gıda

YK Başkanı