Birim Fiyat Analizi

Birim fiyat analizleri yapılacak olan bir birim imalatın hangi kaynaklarlar, hangi miktar ve tutarlar ile nasıl yapılacağının tarif edildiği tanımlardır. Birim Fiyat Analizlerini inşaat sektörünün ürün reçeteleri veya ürün ağaçları olarak isimlendirebiliriz. 

Proje bütçeleri oluşturulurken Birim Fiyat Analizlerine yoğun olarak başvurulur. İşletmelerin Birim Fiyat Analiz kütüphaneleri ilgili işletmenin kurumsal hafızasının bir yansıması olarak değerlendirilir. En doğru teklifin verilmesinde gerçeğe yakın öngörüler ile hazırlanmış Birim Fiyat Analizlerinin önemi büyüktür.

Proje bütçesi oluşturulurken keşif pozlarına bağlanan Birim Fiyat Analizleri ile projenin Malzeme, Personel, Makine ve Genel Gider türlerinden ihtiyaç planlaması da kolayca hazırlanmış olur.

Navappro İnşaat Yönetimi yazılımı içerisinde yer alan Birim Fiyat Analizi geliştirmesi ile aşağıdaki süreçlerinizi yönetebilirsiniz.

  • Birim Fiyat Analiz yapısı ile şirketinizin kurumsal hafızasını elektronik ortama aktarabilirsiniz.
  • Projelerin bütçelerini oluştururken Birim Fiyat Analizlerini kullanabilir, gerçeğe yakın maliyet tahminlerinde bulunabilirsiniz.
  • Farklı para birimleri ile Birim Fiyat Analizlerini hazırlayabilir, farklı ülkelerde yürüttüğünüz projeleriniz için rahatça dövizli analizler gerçekleştirebilirsiniz.
  • Birim Fiyat Analizi içerisinde kullanılan Stok, Makine, İşçilik ve Genel Gider türleri ile proje bütçesinin kaynak türlerine göre dağılımını hesaplayabilirsiniz.