İmalat Yönetimi

Proje bazlı imalat yapan bir işletmeyseniz, maliyetlerinizi gelirlerinizi hakediş usulü ile oluşturuyorsanız, etkin bir inşaat maliyet yazılımına ihtiyacınız var demektir.

İmalat Yönetimi sözü ilk etapta taşeronların projede yapmış olduğu çalışmaları çağrıştırmaktadır fakat İnşaat sektörüne baktığımızda, çoğu işletmenin işin büyüklüğüne göre zaman zaman İşveren, zaman zaman taşeron olabildiğini görüyoruz. Bu nedenle İmalat Yönetimi hem alt taşeronların yaptığı çalışmaları, hem de işverene karşı yapılan çalışmaları kapsamalıdır.

İnşaat Proje Yönetiminin temel taşlarını İşveren ve Taşeron Sözleşmeleri oluşturmaktadır. Etkin bir inşaat yönetimi yapabilmek için doğru şartlarla imzalanmış sözleşmeler ve bu sözleşmelere uygun imalatların, birim fiyatların kontrol edilmesi gelmektedir.

Taşeronlar tarafından veya kendi personelimiz tarafından sahada yapılan her bir çalışmanın günlük olarak kayıt altına alınması, hakedişlerin doğru ve hızlı olarak oluşturulmasına yardımcı olacaktır.

Navappro İnşaat ERP yazılımı içerisinde yer alan İmalat Yönetimi geliştirmesi ile aşağıdaki süreçlerinizi yönetebilirsiniz.

  • İmalatların kayıt altına alınması için Taşeron ve İşveren Hakediş Günlükleri kullanılır. Bu sayede sahada yapılan imalatlar gider ve gelir olarak kayıt altına alınır.
  • Taşeron ve İşveren Hakediş günlüklerinden girilen imalat ilerlemeleri sözleşmeler ile bağlantılı çalışır. Bu sayede sözleşmelerden bağımsız olarak, sözleşmede olmayan poz, miktar ve fiyat üzerinden imalat ilerlemesi engellenmiş olur.
  • İmalat ilerleme kayıtlarının kolay bir şekilde kayıt altına alınması için tablet ve cep telefonu kullanılabilir. Bu sayede sahada kesintiye uğramadan anlık olarak imalatlar kayıt altına alınır.
  • Taşeron ve İşveren hakediş günlüklerine girilen imalatlar sayesinde hakedişlerin hızlı ve hatasız bir şekilde oluşturulması sağlanır.