Busıness Central Nasıl Lisanslanır?

Microsoft Dynamics 365 Business Central ERP esnek lisanslama seçenekleriyle müşterilerin ihtiyaçlarına göre tasarlanmıştır. Microsoft Dynamics 365 Business Central ERP’ı üç farklı lisans modeli ile kullanabilirsiniz.

Satınalma (On-Prem)

Eğer Microsoft Dynamics 365 Business Central ERP’ı satın almak ve kendi sunucularınızda barındırmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz bir modeldir. Bu modelde Microsoft Dynamics 365 Business Central ERP’ı satın alır, kendi sunucularınıza kurulum yaparsanız, verileriniz kendi sunucunuzda depolanır ve Microsoft Dynamics 365 Business Central ERP’a kendi sunucunuz üzerinden bağlanıp çalışırsınız. Bu modelde her sene Microsoft’un belirlediği %16 ‘lık bir lisans yenileme ücreti bulunur.

Kiralama (Subscription)

Eğer Microsoft Dynamics 365 Business Central ERP’ın ilk yatırım maliyetini düşük tutmak ve aylık kiralama bedeli ödeyerek satın alma modelinde olduğu gibi yine kendi sunucularınızda veya iş ortağının sunucusunda  barındırarak kullanmak isterseniz Subscription modelini tercih edebilirsiniz. Bu model aslında yukarıda tarif ettiğimiz satınalma modelinin aylık kiralama seçeneği gibidir, veriler yine müşterinin tercih edeceği sunucu üzerinde barındırılır. Bu modelde aylık kira bedeli ödendiği için yıllık bir lisans yenileme ücreti ödenmez.

Kiralama (SaaS)

Eğer Microsoft Dynamics 365 Business Central ERP’ı bir kurulum yapmadan doğrudan Microsoft Azure üzerinde bir hizmet olarak kiralayıp kullanmak isterseniz tercih edebileceğiniz bir modeldir. Bu modelde işletim sistemi, virüs tarama uygulamaları, veri tabanı lisanları gibi süreçler ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. İşletmenizin büyüme süreçlerinde çok rahat ölçeklendirebilir, Microsoft Dynamics 365 Business Central ERP üzerindeki kullanıcı sayılarını artırıp azaltabilirsiniz. Bu nedenle esnek bir modeldir. Kiralamaya devam ettiğiniz sürece aylık kiralama bedellerini ödersiniz, sunucu ve alt yapı işlerliyle uğraşmaktan kurtulursunuz. Bu model için de yıllık bir lisans yenileme ücreti ödenmez.