Satış Sözleşme Yönetimi

Gayrimenkul İmalatı yapan işletmelerde imal edilen gayrimenkullerin satışının yapılması, satış anında belirlenen ödeme şartlarının belirlenmesi, müşteriden tahsil edilen kaparo, peşinat, senet gibi finansal araçların izlenmesi için çok yoğun çaba harcanmaktadır.

Gayrimenkul adedinin arttığı, tek bir müşterinin birden fazla gayrimenkul satın aldığı modellerde sözleşmelerin yönetilmesi hayli güç olmaktadır. Satış ofislerinde satışın gerçekleşmesi için operasyonel bir süreç yürütülerken, satış anında ve sonrasında oluşan finansal verilerin kayıt altına alınması ve muhasebesel kayıtlarının takip edilmesi için de kadrolar barındırılmaktadır. Satış ofisleri ile finans ve muhasebe departmanları arasındaki süreçler çoğu zaman manuel olarak yürütülmektedir. Bu manuel çalışma yöntemi işlerin yavaşlamasına, veri tekrarına ve hatalı kayıtların oluşmasına neden olmaktadır.

Navappro İnşaat ERP yazılımı içerisinde yer alan Gayrimenkul Satış Sözleşme Yönetimi ile aşağıdaki süreçlerinizi yönetebilirsiniz.

  • Gayrimenkul satış sözleşme yönetimi Ms Dynamics CRM ürünü ile entegre olarak çalışmaktadır. Bu sayede satış ofisinin yapmış olduğu satış ve finansal hareketler doğrudan muhasebeye aktarılabilir.
  • Bir müşterinin birden fazla gayrimenkul alımı yaptığı durumlarda, finans modülünde tek bir müşteri kartı tanımlayıp, ilgili müşterinin sözleşme bazında finansal hareketlerini izleyebilirsiniz. Bu sayede muhasebesel olarak tek bir kart üzerinden isterseniz sözleşme bazında mizan, isterseniz genel mizan ve ekstreler alabilirsiniz.
  • Müşteri ile imzalan sözleşmede belirtilen şartları elektroniik ortama aktarabilir, iş akışlarına bağlayarak onay rotalarından geçirebilirsiniz. Bu sayede onaylanmamış olan sözleşmelere hatalı veri girşinin önüme geçebilirsiniz.
  • Sözleşmede belirtilen ve müşterinin yapmış olduğu kaparo, peşinat, senet ödemelerini sözleşmeleriniz ile ilişkilendirebilir, sözleşmelerin üzerindeki ödeme şartlarına göre nakit akışınızı planlayabilirsiniz.
  • Sözleşmelerde ileride yaşanabilecek Fesih, İptal, Devir süreçlerini yönetebilirsiniz. Bu sayede bir sözleşmenin ne zaman iptal olduğunu, ne zaman başka bir müşteriye devredildiğini tarihçe olarak izleyebilirsiniz.