0%

Yapılandırma ve Yazılım Geliştirme

*Bu yazı tahmini 5 dakika 4 saniye okuma süresine sahiptir.

Navision üzerinde açık kaynak kod yeteneklerinden faydalanın

Uygulama Geliştirici

Sahne arkasında çalışan iş kurallarını ve özel hesaplamaları değiştirin. İş kuralları ve özel hesaplamalar C/AL'de (C/SIDE uygulama dili) tanımlanmıştır. Bu bölümde C/AL erişimi bulunmakla birlikte yazma korumalı tabloları (örneğin gönderiler) güncelleyen C/AL koduna erişim izni yoktur. Uygulama Geliştirici ile uygulamanız için tamamen yeni fonksiyonalite alanları oluşturabilir ve Microsoft Dynamics NAV uygulamasını kuruluşunuza göre özelleştirebilirsiniz. Aynı zamanda 100 kod birimi nesnesi oluşturabilirsiniz (50.000 - 50.099 arasındaki numaralar). Ayrıca Gezinme Panosu Tasarımcısında geliştiriciler için bulunan fonksiyonaliteden faydalanabilirsiniz (örneğin yeni menü maddesi oluşturma).

Sayfa Tasarlayıcı

Mevcut sayfaları (veri girişi ve sorgu için ekranda görüntülenen pencereler), değiştirebilir ve 100 kod birimi nesnesi oluşturabilirsiniz (50.000 - 50.099 arasındaki numaralar). Sayfa Tasarlayıcı bölümü ile Gezinme Panosu Tasarımcısını kullanabilirsiniz. Örneğin yeni menü maddeleri oluşturabilirsiniz. Bu bölüm sayfalardan C/AL erişimini içermez.

Rapor Tasarımcısı

Mevcut raporları değiştirebilir ve 100 yeni rapor nesnesi oluşturabilirsiniz (50.000 - 50.099 arasındaki numaralar). Bu bölüm özel hesaplamaları ve iş kurallarını tanımlama amaçlı raporlardan C/AL (C/SIDE uygulama dili) erişimi sağlar. Sıfırdan yeni rapor oluşturun veya mevcut bir raporu başlangıç noktası olarak kopyalayın. Her Microsoft Dynamics NAV raporu bu araç kullanılarak oluşturulur ve bu nedenle kolayca özelleştirilebilir. Geliştirme ortamında rapor yerleşimini tasarlamak için Microsoft Visual Studio Report Designer 2010 gereklidir. Microsoft Visual Report Designer; Microsoft Visual Studio 2010 SP1 Professional, Premium veya Ultimate ile birlikte gelmektedir.

Çözüm Geliştirici

Sahne arkasında çalışan iş kurallarını ve özel hesaplamaları değiştirin. İş kuralları ve özel hesaplamalar C/AL'de (C/SIDE uygulama dili) tanımlanmıştır. Bu bölüm Birleştirme ve Yükseltme aracı ile yazma korumalı tabloları güncelleyen koda erişim sağlar. Ayrıca yapabilecekleriniz:
• Nesne tiplerini değiştirin veya yeni oluşturun.
• Nesne Tasarlayıcıdaki Çevir/Dışa Aktar ve Çevir/İçe Aktar menü seçeneklerini kullanın.
(Bu seçenekler Uygulama Geliştirici bölümünde bulunmamaktadır.)

Tablo Tasarlayıcı

Mevcut tablo tanımlarını değiştirebilir ve 10 yeni tablo oluşturabilirsiniz (50.000 - 50.009 arasındaki numaralar). Alan adı, ondalık yeri ve maksimum değer gibi alan özelliklerini değiştirebilir, mevcut tablolara yeni alanlar ekleyebilir ve işinize özel veri kaydetmek için yeni tablolar oluşturabilirsiniz. Bilgi sıralama anahtarları oluşturun ve bilgileri yeni şekillerde "araştırmak" için yeni FlowField ve FlowFilter öğeleri oluşturun ya da mevcut olanları değiştirin. Bu bölüm tablolardan C/AL erişimini içermez.

XMLports (100)

Yeni XMLport nesneleri oluşturun ya da mevcut olanları değiştirin. XMLport Tasarlayıcı özel hesaplamaları ve iş kurallarını tanımlama amaçlı XMLport öğelerinden C/AL (C/SIDE uygulama dili) erişimi sağlar. Her Microsoft Dynamics NAV XMLport nesnesi bu araç kullanılarak oluşturulur ve bu nedenle kolayca özelleştirilir. Bu bölüm ile 100 yeni XMLport nesnesi oluşturabilirsiniz (50.000 - 50.099 arasındaki numaralar) ve ayrıca Gezinme Panosu Tasarımcısında geliştiriciler için bulunan fonksiyonaliteden faydalanabilirsiniz (örneğin yeni menü maddesi oluşturma).

Sorgu Tasarlayıcı

Sorgu tasarlayıcı ile uygulamadaki sorguları değiştirebilir ve 100 adete kadar yeni sorgu oluşturabilirsiniz. Sorgu tasarlayıcı Sorgu türünde öğe yaratmak için temel araçtır. Sorgu nesneleri veritabanında veri yayma alt kümelerini alır ve uygulama içinde tablolar ve iş mantığı gibi çeşitli öğelere veri gönderir.

İş Sıralama

Servisi otomatik hale getirin veya görevleri programlayın.
Örneğin servis yenilemeleri veya servis sözleşmesi faturalarını otomatik olarak oluşturabilirsiniz.
Programı belirli bir tarihte işlenecek toplu işler olup olmadığını otomatik olarak kontrol edecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.
Size özel tekliflerimiz ve çözüm önerilerimiz için bize bilgilerinizi bırakın…
Sizi bilgilendirelim