0%

Envanter Yönetimi

*Bu yazı tahmini 8 dakika 47 saniye okuma süresine sahiptir.

Malzemelerinizin envanter kayıtlarını tutun, maliyetlerini belirleyin muhasebesel kayıtlarını oluşturun.

Analiz Raporları

Özellikle satış, satın alma ve ürün portföyü yönetiminden sorumlu şirket karar alıcıları için sistemden günlük kararları için gereken bilgileri almalarını mümkün kılan etkin ve esnek bir yöntem sağlayın. Ürün girişleri üzerine oluşturulan bu bölüm; müşteriler, ürünler ve satıcılar gibi analiz öğelerinin ihtiyaçlara göre eklenmesini ve birleştirilmesini mümkün kılar. Yapabilecekleriniz:

  • Rakamları miktar ve tutar olarak sağlayın ve dönemlere ve bütçeye göre karşılaştırın. Rakamlar formüle aktarıldığında şirket performansının göstergesi olarak kullanılabilirler.
  • Sorunun nedenine ulaşmak için araştırma yapın.
  • Satış dinamiklerini görün, stok sirkülasyonunu analiz edin, müşterilerin satın alma davranışlarını değerlendirin, trendleri belirleyin, ürün teklifleri, fiyatlar ve satıcıları tekrar değerlendirin ve bilgi temelli kararlar alın.

Stok Kartları

Stokta bulundurduğunuz ürünleri ayarlayın ve ölçü birimlerini, maliyet yöntemini, envanter gönderme grubunu, birim maliyetini, fiyatı ve diğer özellikleri ayarlayın. Satış, satın alma ve negatif ve pozitif ayarlamalar gibi ürün işlemlerini günlüklerden gönderin. Gönderilen işlemlerin miktar ve maliyet kayıtları stok değerleme ve diğer maliyetlendirme hesaplamalarının temeli olan stok defterinde saklanır.

Alternatif Satıcılar

Aynı ürünün farklı satıcılardan alımını yönetin. Ürün için alternatif satıcılar belirleyin, belirli bir satıcının tipik teslimat süresini belirleyin ve her bir satıcı için fiyatları ve indirim sözleşmelerini ürünle ilişkilendirin.

Depo Gözü

Ürünleri depo mantıksal yapısının en küçük birimi olan depo gözlerine atayarak deponuzu düzenleyin. Depo Depo gözü atama ürün kayıtları olarak veya doğrudan belge satırlarına yapılır (sipariş satırlarına uygulanmaz).

Sayım Dönemi

Stok doğruluğunu korumak ve iyileştirmek için kullanılan stok kaydı verilerinin doğrulanmasına yönelik temel bir yöntem olan sayım dönemlerini yönetin. Sayım dönemlerini ürüne göre veya SKU seviyesinde ayarlayın.

Ürün Bütçeleri

Müşteri, satıcı ve öğe seviyelerinde ve miktar ve tutar olarak satış ve satın alma bütçeleri oluşturun. Satın alma ve lojistik gibi operasyon alanlarında karar alıcılar için girdi işlevi görecek satış bütçelerini hazırlayın ve kaydedin. Karar alıcılar gelecekte beklenen talep ile ilgili bilgi edinebilir ve bunları müşterilerle yapılan görüşmelerde kullanabilir. Bütçeler yapıldıktan sonra farkı hesaplayarak gerçekleşen satış performansını takip edin. Bütçelenmiş rakamların sistem ile Excel arasında taşınabilmesi bütçeleme sürecinde ilave esneklik sağlar.

Ürün Masrafları

Öğe ücretlerini yönetin. Taşıma ve sigorta gibi ilave maliyet bileşenlerini birim maliyete veya ürün birim fiyatına ekleyin.

Ürün Çapraz Referansları

Kendinizinki dışındaki öğe numaralarını temel alarak müşteri tarafından sipariş edilen öğeleri hızlı ve doğru bir şekilde belirleyin. Müşteri, satıcı ve üretici tarafından sağlanan bilgilerin yanı sıra saklanabilen ve kolayca ulaşılabilen genel numaraları, genel ürün kodlarını (UPC) ve Avrupa madde numaralarını (EAN) çapraz referansla karşılaştırın.

Ürün Yerine Koyma

Bulunmayan müşteri siparişleri için benzer ürünler teklif edebilmek amacıyla öğeleri aynı veya benzer özelliklere sahip olanlarla bağlantılandırın. Daha düşük fiyatlı alternatifler teklif ederek müşteri için ekstra hizmet sağlayın.

Ürün Takibi

Seri ve lot numaralarını yönetin ve izleyin. Seri ve lot numaralarını manuel veya otomatik olarak atayın ve tek sipariş satırı girişinden seri/lot numaraları için farklı miktarlar alın ve gönderin.

Montaj Yönetimi

Satılabilir öğeler, hammadde, alt donanımlar ve/veya kaynaklardan oluşan listeyi mamul ürün veya seti içeren Montaj Malzeme Listesi olarak oluşturun. Montaj emirlerini kullanarak montaj öğeleri stokunu yenileyin veya set malzeme listesi ile ilgili müşteri özel gereksinimlerini doğrudan fiyat teklifi, taslak ve sipariş satırından montaj-sipariş süreci doğrultusunda alın.

Stok Dışı Öğeler

Düzenli stokunuzda bulunmayan ancak satıcı veya üreticiden istendiğinde sipariş edebileceğiniz öğeleri müşterilerinize teklif edin. Bu öğeler stok dışı öğe olarak kaydedilir ancak diğer açılardan aynı işlemlere tabidir.

Toplama

Depo çalışanlarının verilen siparişten toplama yapabilmesini sağlayın. Toplama, sipariş ortamından öğelerin sevk edilmesi sırasında ayrı bir kullanıcı arabiriminden yönetilir.

Standart Maliyet Çalışma Sayfası

Bu çalışma tablosu ile standart maliyetleri etkin bir şekilde inceleyin ve güncelleyin. Standart maliyet çalışma tablosu şirket denetçileri için stok maliyetlerinin doğru ve güncel tutulmasına yönelik güvenilir ve etkin bir yöntem sağlar. Standart maliyet güncellemelerini Excel çalışma tabloları ile aynı şekilde ancak Microsoft Dynamics NAV çerçevesinde kullanın. Geçerli standart maliyetler ile ilgili genel bir görünüm sağlayan çalışma tablosu, değişikliklerin sistemi hemen etkilemediği maliyet güncellemeleri için pratik bir yöntemdir.
Çalışma tablosunu kullanarak yapabilecekleriniz:
• Çeşitli çalışma tablolarında eşzamanlı olarak farklı sıralama kriterleri kullanarak satın alınan bileşenler ve kapasite için maliyet güncellemeleri gerçekleştirin ve daha sonra bunları konsolide edin.
• Üretilen öğe için maliyet simülasyonu yaparak bileşen ve/veya kapasite kullanım maliyetlerindeki değişikliklerden kaynaklanabilecek potansiyel sorunları belirlemeye ve engellemeye yardımcı olabilecek bilgiler alın ve etkiyi görüntüleyin.
• Değişikliklerin belirli bir tarihte yapılmasını ve maliyet değişikliklerine bağlı tekrar değerlemelerin sisteme işlenmesini sağlayın.

Stok Tutma Birimleri

Stok tutma birimlerini (SKU) yönetin. Aynı öğe numarasına sahip öğeler farklı konumlarda saklanabilir ve her konumda ayrı olarak yönetilebilir. Maliyetleri, yenileme ve üretim bilgileri gibi bilgileri konuma göre ekleyin.

Mal Giriş Belgesi

Depo çalışanlarının alındıdan uzağa kaldırma yapabilmesini sağlayın. Depo Makbuzu, çoklu sipariş ortamından öğelerin alınması sırasında ayrı bir kullanıcı arabiriminden yönetilir.

 

 

 

 

 

 

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.
Size özel tekliflerimiz ve çözüm önerilerimiz için bize bilgilerinizi bırakın…
Sizi bilgilendirelim