0%

Tüketim Yönetimi

*Bu yazı tahmini 2 dakika 26 saniye okuma süresine sahiptir.

İnşaat projelerinizi yaparken kullandığınız malzemeleri depodan tüketin, projelere maliyet olarak yazın.

İnşaat projelerini dikkatle incelediğimizde, oluşturulacak olan yapının meydana gelmesi için binlerce kalem malzemenin kullanıldığını görüyoruz.

Proje bütçesinin doğru izlenmesi, gerçekleşme kayıtlarının hatasız girilmesi ile doğru orantılıdır. Malzemelerin gerçekleşme kayıtlarının doğru takip edilmesi için, malzemenin depoya girişi, kullanıldıkça projeye maliyet yazılması gerekir. Çoğu işletme satın alma anında malzemenin tamamını gider olarak projeye yazmakta, depo girişi ve depo çıkış kayıtlarını kontrol altına almamaktadır. Bu maliyet takip yöntemi ile henüz imalata girmemiş depoda bekleyen malzemeler bile projeye gider yazıldığından proje bütçesi hatalı olarak izlenmektedir.

Navappro İnşaat Yönetimi yazılımı içerisinde yer alan Tüketim Yönetimi geliştirmesi ile aşağıdaki süreçlerinizi yönetebilirsiniz.

  • Tüketim Yönetimi için proje günlükleri kullanılır. Proje günlükleri doğrudan envanter modülünden veri çektiğinden tüketilen malzemenin maliyet bilgisi doğru bir şekilde proje maliyetine yansır.
 
  • Proje günlüklerinden tüketim yapılırken Aktivite, Mahal, Poz seçilebilir. Bu sayede tüketilecek olan malzemenin projenin hangi aktivitesinde, hangi mahalinde ve hangi pozu için gerçekleştiği bilgisi izlenir ve raporlanır.
 
  • Proje bütçesinde yer alamayan malzemelerin proje günlüklerinden tüketimi engellenebilir. Bu sayede proje bütçesinde yer almayan malzemelerin proje maliyetine aktarılması engellenmiş olur. 
 
  • Proje günlükleri bilgisayar ile birlikte tablet ve cep telefonu üzerinden çalıştırılabilir. Bu sayede sahada kesintiye uğramadan anlık malzeme gerçekleşme kayıtları girilebilir.

 

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.
Size özel tekliflerimiz ve çözüm önerilerimiz için bize bilgilerinizi bırakın…
Sizi bilgilendirelim