0%

Kaynak Planlama

*Bu yazı tahmini 2 dakika 40 saniye okuma süresine sahiptir.

Kaynaklarınızı planlayın, kapasiteler atayın, kalan iş gücünü analiz edin.

Etkin bir proje yönetiminin temel taşlarından bir tanesi de Kaynak Planlamasıdır. İmal edilecek olan projede kullanılacak personel, taşeron, makine ve malzeme planlamasının en doğru şekilde yapılması, projenin zamanında, en iyi kalite ve planlanan bütçe içerisinde tamamlanmasında büyük rol oynar.

Kaynak planlaması iş programının ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmelidir. Kaynaklar olmadan hazırlanmış olan bir iş programı, projenn yüzeysel bir zaman planından öteye geçmeyecektir.

Sonraki projelerin maliyetlerinin öngörülmesi, benzer projelerde maliyetlerin hangi mertebeler çıkacağı konuusnda fikir sahibi olunabilmesi için imal edilen projenin kaynak planlamasının yapılmasında büyük faydalar vardır.

Navappro İnşaat Yönetimi yazılımı içerisinde yer alan Kaynak Planlama geliştirmesi ile aşağıdaki süreçlerinizi yönetebilirsiniz.

  • Kaynak Kartları ile işletmenizde bulunan çalışan, makine, taşeron ve malzeme bilgilerinizi kayıt altına alabilirsiniz. Bu sayede işletmenizin kurumsal hafızasını kayıt altına almış olursunuz. Kaynak kartlarınızı iş programı oluştururken, gerçekleeşme kayıtlarını girerken kullanabilirsiniz.
 
  • Mevcut kaynaklarınız için kapasiteler belirleyebilir, kaynaklarınızı projelere tahsis edebilirsiniz. Bu sayede kaynaklarınızın hangi tarihlerde kullanımda olacağını, kapasitelerinde aşım olup olmadığını izleyebilirsiniz.
 
  • Kaynaklarınız için farklı para birimlerinden maliyet ayarlayabilirsiniz. Bu sayede farklı ülkelerde bulunan kaynaklarınız için ilgili ülkenin para biriminde bütçeleme yapabilirsiniz.
 
  • Kaynak Kartlarına gerçekleşme kayıtları girebilirsiniz. Bu sayede bir kaynağınızın hangi projenizde ne kadar süre ile kullandığınızı, bu kaynak nedeniyle projenize ne kadar maliyet yükü bindiğini izleyebilirsiniz.
 
  • Kaynak Kartı olarak tanımlayacağınız çalışanlarınız için zaman çizelgelerini kayıt altına alabilirsiniz. Bu sayede çalışanlarınızın projenin aktivite, mahal ve keşif pozu bazında çalışam sürelerini izleyebilir, projelerinizin toplam AdamXGün sürelerini hesaplayabilirsiniz.
  •  

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.
Size özel tekliflerimiz ve çözüm önerilerimiz için bize bilgilerinizi bırakın…
Sizi bilgilendirelim