0%

E-Defter

*Bu yazı tahmini 1 dakika 32 saniye okuma süresine sahiptir.

E-fatura mükellefi olan işletmelere e-defter zorunluluğu da getirilmiştir. E-defter çalışma sisteminde işletmelerin kontrol edilebilirliği arttırılamk istenmiştir. Daha önceki çalışma sisteminde yasal defterler yıl sonuna kadar bekletilip, yıl sonunda uygun olunan bir zaman diliminde hazırlanıyordu. e-defter düzenlemesi ile birlikte mükellefler defterlerini yıl sonuna kadar beklemeden 3 ay sonunda GİB 'e göndermek zorundalar.

e-defter ile birlikte işletmelerin muhasebe kayıt giriş alışkanlıklarında da köklü değişiklikler meydana gelmiştir. e-defter öncesinde yasal e-defterlerin daha az sayfa sayısı ile hazırlanabilmesi güdüsü ile belgeler birleştirilerek tek bir yevmiye maddesi haline getiriliyordu. Yeni çalışma düzeninde ise her belgenin tek yevmiye madde olması, ilgili belge için e-defter belge türü tanımlanması gibi zorunluluklar getirilmiştir.

Navapp E-defter geliştirmesi ile aşağıdaki süreçlerinizi yönetebilirsiniz.

  • E-deftere uygun kayıt giriş ekranları hazırlanmıştır.

 

  • Sistem entegratörlerine uygun E-defter dosya formtları hazırlanabilmektedir.

 

  • Dönemsel E-defter hazırlama, dönem kapatma ekranları hazırlanmıştır. Bu sayede kapatılmış bir döneme yevmiye maddesi girişi engellenmiş olur.

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.
Size özel tekliflerimiz ve çözüm önerilerimiz için bize bilgilerinizi bırakın…
Sizi bilgilendirelim