0%

Finans Yönetimi

*Bu yazı tahmini 7 dakika 59 saniye okuma süresine sahiptir.

Microsoft'un ERP'si Dynamics 365 Business Central içerisinde barındırdığı güçlü finansal araçlarla işletmenizi her yönüyle yönetmenize yardımcı olur. Sağladığı teknolojik alt yapı sayesinde finansal verilerinize bilgisayarınızdan, tabletinizden ve cep telefonunuzdan online erişebilirsiniz.

Dynamics 365 Business Central  tüm dünyada standart hale gelmiş UFRS alt yapısı ile birlikte gelmektedir. UFRS'nin yanında Türkiye VUK mevzuatına uygun hale getirilmiş finansal alt yapısıyla hiç bir uyum sorunu yaşamadan mali süreçlerinizin tamamını yönetmenize yardımcı olmaktadır.

Dynamics 365 Business Central  finansal araçlarının detaylarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Hesap Çizelgeleri

İşletmenin sağlık durumunun etkin bir şekilde izlenebilmesi ve karar alıcılar için değerli girdiler sağlanabilmesi amacıyla muhasebecilere ve finans analistlerine, en önemli işletme verilerini hesap, bütçe, nakit akış hesabı ve maliyet tipi tablolarından filtreleyerek mali raporlar oluşturmalarında yardımcı olacak başta inşaat olmak üzere güçlü bir maliyet ve raporlama yazılımıdır. İzleme ve raporlama yapmak istediğiniz hesapları seçebilir, hesap sıralamasını değiştirebilir ve rakamları çeşitli şekillerde birleştirebilir, hangi sütunların yazdırılacağını ayarlayabilir, hesap tanımlarını değiştirebilir ve ilave notlarla destekleyebilirsiniz.
Ayrıca hesap çizelgeleri çalışma tablosunda seçtiğiniz veriler ile basit hesaplamalar yapabilir, güncel rakamları geçmiş rakamlarla ve bütçelerle karşılaştırabilirsiniz.

Bunu temel alarak büyüklükler, sorumluluk merkezleri ve tarih aralıklarına göre bölünmüş daha gelişmiş raporlar oluşturabilir ve işletmenizin durumuna dair çeşitli açılardan daha derinlemesine bir görünüm elde edebilirsiniz.

Hesap çizelgesinin hazırlanmasının ardından Hesap Çizelgeleri Genel Bilgileri sayfasını kullanarak doğrudan ürünün içindeki verileri gözlemleyebilir, Excel uygulamasına aktarabilir, hatta Rol Merkezinde çok boyutlu grafik tablo olarak görüntüleyebilirsiniz. Bu özellik ile kurumsal muhasebe, marjlar ve büyüme üzerinde tam kontrol ve genel bilgi sahibi olabilirsiniz.

Temel Genel Muhasebe Defteri

Bu ünite bir şirketin genel muhasebe defteri, hesap tablosu, genel yevmiye defteri, KDV araçları, sürekli yevmiye defteri ve kaynak kodlarının hazırlanması ve gönderilmesi için gereken her türlü temel işlevselliğe sahiptir. Aynı zamanda şunları içerir:
• Kurum içi ve kurum dışı kolay raporlama.
• Microsoft Dynamics 365 Business Central için RapidStart Hizmetleri
• Satış ve satın alma belgeleri onayı.
• Şirket temel para biriminde gönderme ve raporlama.
• Çoklu Para Birimi ünitesinin eklenmesiyle ilave bir para biriminde gönderme ve raporlama.
• Stil sayfaları kullanılarak herhangi bir Microsoft Word veya Microsoft Excel® formatında dışarıya veri aktarma olanağı.• Dış belgelere bağlantı sağlama olanağı.
• İki dil; ABD İngilizcesi ve Türkçe.
• Satış ve satın alma belgeleri arşivleme ayarları.
• Arkaplan gönderme

Tahsisatlar

Ödenek tuşlarını kullanarak genel muhasebe defteri girdilerini tutar, yüzde veya miktara göre birden fazla hesap, departman ve projeye tahsis edin.

Bütçeler

Genel muhasebe hesaplarında bütçelerle çalışın. Bütçe oluşturduktan sonra bütçe farklarını yüzde olarak gösteren bir bakiye yazdırabilirsiniz. Tek seferde birden fazla bütçeyle çalışın. Örneğin yüzde 100 bütçe veya yüzde 110 bütçe ile çalışın. Bütçeler genellikle ilgili genel muhasebe hesapları için dönemsel olarak girilir.

Şirketler Arası Gönderimler

Aynı gönderim sürecinde birden fazla şirket için muhasebeyi yönetin. Şirketler aynı veya birden fazla Microsoft Dynamics 365 Business Central  veritabanında bulunabilir. İş ortağı şirketlere belge gönderilebilir. Kullanıcılar belge akışını Gelen Kutusu/Giden Kutusu özelliği aracılığıyla kontrol edebilir ve işlemler genel muhasebe defteri işlemleri olarak veya alacaklar ve borçlar aracılığıyla tamamlanır; bu da para birimi kullanımını ve doğru mutabakatı mümkün kılar.

Sorumluluk Merkezleri

Kar merkezleri ve/veya maliyet merkezleri ayarlayın. Şirket, özel fiyatlı ve belirli bir sorumluluk merkezi ile ilişkilendirilmiş ürün satabilir. Belirli bir kullanıcıyı yalnızca kullanıcı ile ilgili satış ve satın alma belgelerinin görüntüleneceği şekilde bir sorumluluk merkezine bağlayabilirsiniz. Kullanıcı, boyutlar ve konum kodları gibi fazladan veriler girerek destek alabilir.

Konsolidasyon

Microsoft Dynamics 365 Business Central  ile şirketleri birleştirin.

Şirketler, bir veya daha fazla Microsoft Dynamics 365 Business Central  veritabanından ya da başka dosyadan gelebilir.

Banka Hesabı Yönetimi

Çok yönlü iş ihtiyaçlarınızı farklı para birimleri ile karşılamak için çoklu banka hesapları oluşturun, çalıştırın ve yönetin

Ödeme İşleme 

Ödemeleri satıcılarınıza uygulayın ve banka ödemesi dosyalarını ISO20022/SEPA formatında oluşturun. Ödeme uygulama, istenen ödemelerin işaretlenmesi ve işlenmesi için sade ve sorunsuz bir süreç içerir. Müşterinizin banka hesabından doğrudan para almak için doğrudan banka alımları oluşturun ve banka doğrudan hesap dosyasını ISO20022/SEPA formatında oluşturun.

Banka Mutabakatı

Microsoft Dynamics Business Central  ile ekstrelerinizi içe aktarın ve banka hesabı mutabakatınızı otomatik olarak sağlayın. Banka hesabı defterinizdeki miktarları mutabakat formuna uygulayın ve tüm banka ekstrelerini takip edin.

Sabit Kıymetler

Bina, makine ve ekipman gibi sabit varlıkları takip edin. Ayrıca çeşitli sabit varlık işlemlerini gönderebilirsiniz: alımlar, amortisman, kayıtlar, değer kazanma ve atma. Her bir sabit varlık için, amortismanın hesaplanması için kullanılan yöntemlerin ve diğer koşulların tanımlandığı amortisman defterleri oluşturulur. Yasal gereksinimlere uymak ve vergi ve kurum içi muhasebe amaçlı olarak sınırsız sayıda amortisman defteri oluşturabilirsiniz. Bu bölüm birden fazla amortisman yöntemi kullanması gereken uluslararası şirketler için son derece uygundur.

 

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.
Size özel tekliflerimiz ve çözüm önerilerimiz için bize bilgilerinizi bırakın…
Sizi bilgilendirelim