0%

Uzun/Kısa Dönem Yönetimi

*Bu yazı tahmini 2 dakika 5 saniye okuma süresine sahiptir.

Muhasebenin temel kavramlarından olan Dönemsellik ilkesi gereği, Tek Düzen Hesap Planı yönetimi ve VUK’na göre Uzun Dönem Hesaplarının yönetimi önem arzetmektedir. Müşteriler (120-220), Satıcılar(320-420), Kambiyo Senetleri(121-221), Krediler(300-400) uzun dönemi olan hesaplara örnek olarak gösterilebilir.

Navapp TR lokalizasyon paketi içinde yer alan geliştirmeler ile Müşteri Kartları, Satıcılar, Kambiyo Modülü ve Finans Kartları için Kısa Dönem hesapların yanında Uzun Dönem hesapları da tanımlanabilir hale getirilmiştir.

Uzun Dönem hesapların yönetimi için iki farklı yöntem uygulanmaktadır. Mevcut Mali Yılın Sonrası ve İşlem Tarihinden İtibaren Bir Yıl.

Mevcut Mali Yılın Sonrası
Bu yöntemde yapılan işlemdeki Son Tarih bilgisine bakılarak , Son Tarihin mevcut mali yılın sonrasında olup olmadığı kontrol edilir. Bu yöntemde ilgili işlemin Son Tarihi mevcut mali yılın sonrasına denk geliyorsa (İşlemin Deftere Nakil Tarihi 2012 yılı, Son Tarihi ise 2013 yılına denk geliyorsa) işlemde kullanılan deftere nakil gruplarındaki Uzun Dönem Hesapları çalışacaktır.

İşlem Tarihinden İtibaren Bir Yıl
Bu yöntemde yapılan işlemdeki Son Tarih bilgisine bakılarak, Son tarihin üzerinden 1 yıl geçip geçmediği kontrol edilir. Bu yöntemde ilgili işlemin Son Tarihi , deftere nakil tarihinden bir yıl sonraya denk geliyorsa (İşlemin Deftere Nakil Tarihi 10.01.2012, Son Tarihi ise 10.01.2013 sonrasına denk geliyorsa) işlemde kullanılan deftere nakil gruplarındaki Uzun Dönem Hesapları çalışacaktır.

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.
Size özel tekliflerimiz ve çözüm önerilerimiz için bize bilgilerinizi bırakın…
Sizi bilgilendirelim