0%

Başarılı ERP seçimi için kriterler

*Bu yazı tahmini 3 dakika 50 saniye okuma süresine sahiptir.

Başarılı ERP seçimi için kriterler

Günümüzde ERP seçimi firmaların en önemli soru işaretlerinden birisidir. Neye göre seçim yapmalı nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda çoğu firma profesyonel destek alma yoluna gitmektedir.

Bu hem maliyet olarak hemde zaman olarak firmalara ek yük getirmektedir. Günümüz KOBİ lerinin bu maliyetlerle başa çıkması her zaman için kolay olmamaktadır. Bu nedenle Erp seçim sürecinde firmaların dikkat etmesi gereken bazı hususları aşağıda sıraladık.

Teknolojik Altyapı:

Seçilen ERP nin teknolojik altyapısının güçlü olması günümüz şartlarında çok önemlidir. Çevresel teknolojik sistemler sürekli gelişmekte değişmektedir. Seçilen ERP nin buna ayak uydurabilmesi önemli bir kriterdir. Unutmayınki ERP niz sizinle birlikte yaşaması gereken bir bileşeniniz olacaktır.

Günümüz şartlarında ayrıca farklı platformlardan (Web, mobil vs.) erişilebilir bir teknoloji olması ERP kullanımında size avantaj sağlayacaktır.

Bununla beraber firma bazında kurgulanabilir, özelleştirilebilir ( açık kaynak kodlu ) olması başarı oranını artırıcı etkenlerdendir. Aynı sektörde aynı işi yapan firmaların bile iş süreçleri farklılık göstermektedir. Kullanacağımız ERP nin tüm süreçleri kapsaması başarıda etken rol üstlenmektedir.

Kullanılabilirlik :

ERP nizin kullanıcı dostu olması işinizin kolaylaşması ve kullanıcıların çabuk adapte olabilmesi için önemlidir. Bu hem alışma süresini hemde proje süresini kısaltacağından başarıda önemli bir faktör olacaktır.

Toplam edinme maliyeti

Maliyet kuşkusuz her firmanın ilk gözden geçireceği özelliktir. Ancak unutulmamalıdırki ERP ler seçilirken firmanın ticari hayatı boyunca yanında olmadır. Bu sebeple başlangıç maliyetinden çok toplam maliyeti daha önemlidir. Bu nedenle maliyetler değerlendirilirken sonraki yıllarda oluşabilecek maliyetler (destek, güncelleme, kullanıcı artışı, ek özellikler vs. ) dikkate alınmalıdır.

Proje Ekibi :

Seçeceğiniz ERP de en önemli kriterlerden biride kiminle çalışacağınızdır. Araştırmalar ERP projelerinin yaklaşık % 30 luk bir kısmının başarılı oldugunu göstermektedir. Bununsebepleri arasındaprojede görev alanların yetersizliği ise en büüyük etken olarak görünmektedir. Bu yüzden hem firma içerisindeki ekibinhemde ERP Çözüm ortağınızın ekibinin yetkinliklerini incelemeli buna göre karar vermelisiniz.

Referanslar :

ERP projeleri aslında birer taahhüt projesidir. Bu nedenle bu taahhütlerin daha önce nerelerde gerçeğe dönüştüğü başarı yüzdesi önemli bir kriterdir. Seçeceğiniz ERP nin hangi firmalar tarafından kullanıldığı, ne aşamada kullanıldığı, ERP proje ekibinin buralarda nasıl işlere imza attığı size seçiminiz sırasında önemli bir gösterge olacaktır.

 

 

 

 

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.
Size özel tekliflerimiz ve çözüm önerilerimiz için bize bilgilerinizi bırakın…
Sizi bilgilendirelim