BAŞARI HİKAYELERİ

İnt-er Yapı - Microsoft Dynamics NAV ERP Başarı Hikayesi

İnt-er Yapı proje konseptine uygun kapsamlı hizmetiyle inşaat sektörüne yepyeni bir bakış açısı getirmektedir.

İnşaat sektörü özellikle son 10 yıldır Türkiye’nin en hızlı gelişen sektörlerinden biri. Sağlam, güvenilir ve donanımlı yaşam alanlarına duyulan ihtiyaç önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Bu ihtiyacı yıllar öncesinden gören Özak Global, 1995’te kurduğu İnter Yapı ile öncü yaklaşımını inşaat sektörüne yansıtmayı hedefledi.

Grubun küresel vizyonu gereği, İnter Yapı’nın temel faaliyet alanı, yurtiçi ve yurtdışı inşaat taahhüt işleri olarak belirlendi. İnter Yapı’nın üstlendiği işler, projelendirmeden anahtar teslime kadar inşaat sektörünün her aşamasını kapsamakta, proje ve taşeron yönetimi faaliyetleri de şirketin hizmet alanları içinde yer almaktadır.

İnter Yapı fabrika, iş merkezleri, alışveriş merkezleri, turizm, otel, hastane, konut, altyapı, antrepo tesislerinin projelendirilmesi ve uygulaması konusunda faaliyet göstermektedir. İstisnasız tüm iş sahalarında, insanlara maksimum faydayı sağlayacak yaşam alanları kurgulayan İnter Yapı, proje konseptine uygun kapsamlı hizmetiyle inşaat sektörüne yepyeni bir bakış açısı getirmektedir.

Bir inşaat projesinde kabaca arazinin tespiti, konsept belirleme, bütçeleme, planlama, imalat ve satış-pazarlama çalışmaları yürütülür. Keşifle birlikte projede görev alan personel sayısı hızla artarken bir taraftan da tedarikçi, taşeron gibi firmalar işe dahil olur. Basın lansmanıyla birlikte müşteriler de artık sürecin bir parçası olmuşlardır. Tüm ekip proje planına ve takvimine uygun bir şekilde görevlerini yerine getirmeye başlar.

Artık herkesin ortak hedefi, projeyi planlanan maliyeti aşmadan, kaliteden ödün vermeksizin, zamanında teslim etmek olmuştur, ama böyle hızlı ve çok katılımcısı olan bir imalat sürecini ortak hedefe ulaştırmanız kolay değildir.

Bu aşamada Özak Global Holding olarak, işi hakkıyla yapmak için İnter Yapı ve Özak GYO firmalarımıza bir İnşaat ERP sistemi konumlandırma kararı aldık.

ERP seçim sürecinde farklı bilişim firmaları tarafından geliştirilmiş çözümleri, yerli proje yönetimi yazılımlarını inceledik. Bu süreçte mali işler, satınalma ve teknik ofis aktif olarak yer aldı. 6 aylık bir analiz döneminin ardından, süreçlerimize uygunluğu, esnekliği ve sektördeki başarılı uygulamaları nedeniyle NAVAPP Yazılım' ın Dynamics NAV üzerinde geliştirdiği Navappro İnşaat ERP çözümünde karar kaldık.

Proje 1 Ocak 2013’de canlıya alındı. Bugün, NAVAPP'ı ve NAV’ı seçerek doğru bir karar verdiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. Anlık olarak herhangi bir şantiyemizin ilerleyişini, hak edişleri, kesintileri,
sözleşmeleri görebiliyor ve yönetebiliyoruz. Keşif bütçesinden sapmaları proje bitimini beklemeden görebiliyor ve gerekli tedbirleri alabiliyoruz.

Kemal Soğukçeşme

Sistem Geliştirme ve Süreç Yönetim Direktörü

Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Elektronik Bölümünden mezunum. 3 yıldır Özak Global Holding’de Bilgi Sistemleri Direktörü olarak çalışıyorum. Holding bünyesinde yürütülen yazılım ve donanım projelerinin koordine edilmesi,
denetlenmesi, IT yatırımlarının planlanması ve yönetilmesi,
bilgi sistemleri ve güvenliği politikalarının hazırlanması ve yürütülmesi sorumluluklarım arasındadır.
 
Özak Global Holding bünyesine katılmadan önce, 10 yıl süreyle perakende sektöründeydim. Ürün ve stok yönetimi, sipariş yönetimi, satınalma süreci yönetimi, maliyet yönetimi, depo sistemleri gibi ürün yaşam döngüsü kavramının konusu olan proseslerin ERP üzerine taşınması projelerinde görev aldım.
Türkiye’nin ilk online kasa yazılımı projesi ve bunun Rusya, Çin, Almanya gibi aralarında mali mevzuat farkı olan ülkelere uyarlanması çalışmalarını yürüttüm.
Hikayeyi oku

MAK Gıda - Microsoft Dynamics NAV ERP Başarı Hikayesi

Mak Gıda’nın 9 Butik Market, 13 Bistro Cafe, 20 CarrefourSA Gurme Unlu Mamül Reyon İşletmeciliği, Gourmet Döner ve Gourmet Üretim mağaza ve iş kolları Microsoft Dynamics NAV ve Navapp Perakende Çözümü ile yönetiliyor.

Mak Gıda 1994 yılında Etiler’de küçük bir şarküteri dükkanı ile birlikte perakende sektörüne giriş yaptı. Günümüzde Gourmet Garage çatısı altında 9 butik market, 13 Bistro Cafe, 20 CarrefourSA Gurme Unlu Mamül Reyon İşletmeciliği, Gourmet Döner, Gourmet Üretim ve lüks tekne ve yatlara hizmet veren Gourmet Yacht olmak üzere 6 farklı kolda faaliyet gösteren bir perakende şirketi olarak müşterilerimize kaliteli ürün ve hizmet sunmaya devam ediyoruz.

Büyüyen organizasyonumuz içerisinde, birbirinden kopuk çalışan departmanlarımız zaman ve işgücünün verimli kullanılmasını zorunlu hale getirmeye başladı. Bu noktada ERP programı arayışımızı mağazalar, cafeler ve üretim merkezleri ile arka ofiste yapılan ve birbirinde kopuk olan süreçleri bir araya toplamak ve iş tekrarına son verip, tüm şirketin ortak platformda birbiri ile entegre bir sistem kurma ihtiyacı doğrultusunda Microsoft Dynamics NAV ürününü tercih ederek sonlandırdık.  

2015 yılında canlıya alınan erp projesinde süreçler çoğu zaman planlandığımız gibi gitmedi. Microsoft Dynamics NAV’ı yeniden yapılandırma kararı aldığımızda Navapp ile çalışmaya başladık.

Mağazalar, Cafeler, Reyon İşletmeciliği için tek platform, Mağazalar ve arka ofis entegrasyonu ile mağazaların güncel stok bilgilerine erişim, satınalma süreçlerinde esneklik, maliyet muhasebesi ile doğru satış fiyatı belirleme ile mağazalarda artan karlılık

Daha önce sadece Finans Yönetimi modüllerinde Navapp’tan aldığımız danışmanlık hizmetini perakende modülüne de taşımaya karar verdik. Navapp’ın daha önce perakende sektöründe bir tecrübesi olmamasına rağmen, yazılım/danışmanlık kadrosunun azim ve tecrübesiyle, Mak Gıda’nın perakende sektöründeki yılları aşkın birikimini bir araya getirerek bir sinerji oluşturduk. Bu sinerjiyle perakende sektörünün mağaza yönetimi, mağazaların arka ofis ile entegrasyonu, satınalma süreçlerinin yönetimi, mağazalara sevkiyat planlamaları gibi sorunlarını ortadan kaldıran ve şirket verimliliğini en üst seviyeye çıkaran Navapp Perakende modülünü 2019 yılında devreye alarak  Mak Gıda’da yeni bir dönem başlattık.

Navapp Perakende modülü, mağazalarda, marketlerde ve kafelerde kullanılan el terminalleri ve kasalar ile anlık veri alışverişi sağlayarak arka ofiste kullanılan Microsoft Dynamics NAV üzerinden, irsaliye ve fatura yönetimini kontrollü ve hızlı şekilde muhasebe kayıtlarına işlenmesini sağladı, bu süreçlerde ciddi kazanımlar elde ettik.

Maliyet muhasebesi ve satışı yapılan ürünlerin doğru fiyatlandırılması, mağazaların karlılığı üzerinde olumlu etkiler yarattı. Kasa işlemleri ve gün sonu işlemleri ile yazarkasalardan gelen verilerin hızlı şekilde kayıtlara alınması ve aynı zamanda Bulut Tahsilat entegrasyonu ile birlikte muhasebe departmanının otomatik veri girişini sağlayarak, finans departmanının nakit akışını anlık ve doğru takip edip ve doğru finansal kararlar vermemizi sağladı.

Mağazalarda oluşan taleplerin El Terminalleri ile satınalma departmanına iletilmesi,  hazırlanan algoritmalar ile mağazalar için doğru tedariğin yapılması 

Bir diğer sorun yaşadığımız konu da mağazaların ürün taleplerinin yönetilmesiydi. Navapp’ın geliştirdiği el terminali çözümüyle, mağaza taleplerinin, satınalma birimimize otomatik olarak aktarılması sağlandı. Bu yöntem, satınalma süreçlerimizi hızlandırdı ve ürünlerimizi, mağaza ve kafelerimizde müşterilerimize zamanında ve eksiksiz ulaştırmamızı sağladı. Gelinen bu noktada, talep yönetimini bir adım daha öteye götürdük. Microsoft Dynamics NAV üzerinde kurulan algoritma ile mağazaların satış verileri üzerinden, reyonunda tutması gereken ürün sayıları hesaplanarak, gelen talepler ile karşılaştırılıp, elde ettiğimiz verilerle doğru satınalmalar yaparak fazla stok tutma maliyetimizi neredeyse sıfıra düşürdük.

Navapp ve Mak Gıda işbirliği ilerleyen dönemde hayata geçireceğimiz diğer projelerimize olan inancımızı da artırmaktadır.

Cenk Alpsoy

Mak Gıda

YK Başkanı

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Uzun yıllar çok uluslu şirketlerde yöneticilik görevlerinde bulunduktan sonra Aralık 2014 yılında Gourmet Garage ailesine sermaye ortağı olarak katılmamdan sonra halen bu markanın yönetim kurulu başkanı olarak iş hayatıma devam ediyorum.

Hikayeyi oku
Size özel tekliflerimiz ve çözüm önerilerimiz için bize bilgilerinizi bırakın…
Sizi bilgilendirelim